quote

"In the fields of observation chance favours only the prepared mind" - Louis Pasteur

4 May 2008

the real story

Przedstawia dwie dłonie trzymające serce w koronie.

Serce ma symbolizować miłość, dłonie – przyjaźń, a korona – lojalność. Symbolikę pierścienia w skrócie przedstawia też sentencja: "Pozwól panować miłości i przyjaźni" (Let love and friendship reign).

Claddagh ring zazwyczaj nosi się na jeden z czterech sposobów. Każdy sposób niesie określone przesłanie:

  • na prawej dłoni, z sercem skierowanym na zewnątrz – osoba nosząca pierścień nie jest w żadnym poważnym związku i najprawdopodobniej szuka partnera
  • na prawej dłoni, z sercem skierowanym w kierunku ciała – osoba nosząca ma partnera
  • na lewej, z sercem na zewnątrz – dana osoba jest zaręczona
  • na lewej, z sercem w kierunku ciała – dana osoba znajduje się w związku małżeńskim

Jest wiele przekazów mówiących o tym skąd pochodzi pierścień, ja przytoczę ten uważany za najprawdziwszy:

"Inna opowieść, którą uważa się za najbliższą prawdzie, przedstawia historię Richarda Joyce'a. Opuścił on Galway, aby pracować na Wyspach Karaibskich, a po powrocie poślubić swoją ukochaną. Jednakże jego statek został pojmany, a on sam sprzedany jako niewolnik mauryjskiemu złotnikowi. W Algierii uczył się nowego fachu od swojego pana. Gdy Wilhelm III objął tron zażądał od Maurów uwolnienia brytyjskich więźniów. Joyce mógł wracać do domu. Jego były pan był tak pełen szacunku do niego, że nawet zaproponował mu poślubienie swojej córki oraz połowę majątku, jeśli tylko zgodziłby się zostać. Jednak Richard odmówił i udał się w drogę powrotną do ukochanej. W czasie gdy pracował jako złotnik wykuł specjalnie dla niej ten pierścień jako symbol swoje miłości do niej. Wręczył jej go jako pierścionek zaręczynowy i wkrótce się pobrali."

Dla mnie osobiście jest bardzo ważnym symbolem. Często przypomina mi co i kto tak naprawdę jest w życiu dla mnie ważny. Myślę, że dla każdego noszącego ten pierścień ma on swoją własną prawdziwą historie, której miejsce jest głęboko w sercu.

Materiał filmowy na temat książki poświęconej pierścieniowi.

Materiały zaczerpnięte z Wikipedii i RTE.
1 comment:

Anonymous said...

..najbardziej wartościowa rzecz jaką posiadam.. dodaje sił..

..i to kręcenie.. w lewo.. w prawo.. ściąganie.. zakładanie.. ehh :D